Безпека
Онлайн-консультаціїНормативна базаЗразки документівЖурнали облікуІнструкціїНовиниМатеріалиШпаргалкиВідпочинОкМагазин
Facebook
Telegram

Новини

Новини

Сортувати за
Датою
Фільтр
Головна
Вхід
ГоловнаНовиниУвага! Мінфін оновив Порядок подання звітності з ЄСВ
Зміни законодавства
30.12.2020

Увага! Мінфін оновив Порядок подання звітності з ЄСВ

 

Наказом Мінфіну від 05.11.2020 р. № 670 внесено зміни до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Коли ці зміни почнуть діяти?

Як зазначено в наказі, зміни наберуть чинності з 1 числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування. Проте офіційного опублікування ще не було.

Тобто, якщо Наказ № 670 встигнуть опублікувати у грудні, то зміни почнуть діяти з 01.01.2021 р. Якщо ж не встигнуть (це малоймовірно, проте не можна виключати) і опублікують вже у січні, то зміни почнуть діяти з 01.02.2021 р. 

Розглянемо найцікавіші зміни далі.

Строки подання «ліквідаційного» Звіту

Перша зміна стосується строків подання Звіту у разі ліквідації страхувальника. Нагадаємо, що юрособа є страхувальником щодо своїх найманих працівників, а фізособи (ФОП, «незалежники» та члени фермерського господарства – ще й щодо самих себе. 

Раніше податківці роз’яснювали, що: 

  • у разі ліквідації ФОП, Звіт (додаток 5) подається зі зазначенням типу форми «ліквідаційна», де останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності. Щодо строків подання говорилося, що Звіт подається протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності;
  • у разі ліквідації фізособи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, аналогічний Звіт теж треба подавати, однак чітко строк такого подання податківці не визначали. Останній звітний період є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня прийняття відповідними органами (особами) рішення про ліквідацію або припинення діяльності таких страхувальників;
  • щодо «незалежників», «фермерів» та юросіб на практиці застосовувалися норми п. 9 розділу ІІ Порядку № 435. Які говорять, що у разі припинення без правонаступника або зняття з обліку в органах доходів і зборів страхувальник зобов’язаний подати Звіт за останній звітний період до дати державної реєстрації припинення або до дня подання заяви до органу доходів і зборів про зняття з обліку платника єдиного внеску та Звіти за попередні звітні періоди, якщо вони не подавалися.

Тепер ці правила уточнено.

Щодо останнього звітного періоду. Зазначається, що у разі припинення або зняття з обліку в органах доходів і зборів страхувальник зобов'язаний подати Звіт за останній звітний період до дня державної реєстрації припинення, в якому:

  • здійснено державну реєстрацію припинення страхувальника або державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності;
  • припинено незалежну професійну діяльність згідно з даними реєстру страхувальників;
  • платник втратив статус члена фермерського господарства, набув статусу особи, яка підлягає страхуванню на інших підставах, звільнений від сплати єдиного внеску відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону № 2464.

Страхувальники, на яких не поширюється дія Закону  «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», зобов'язані подати Звіт до дня подання заяви до органу доходів і зборів про зняття з обліку платника єдиного внеску, в якому подано заяву до органу доходів і зборів про зняття з обліку платника єдиного внеску.

Щодо строків подання ліквідаційних Звітів. Звіт зі зазначенням типу форми «ліквідаційна» формують та подають до органу доходів і зборів:

  • ФОП (незалежно від системи оподаткування) та ті ФОП і члени фермерських господарств, яких звільнено від сплати ЄСВ (інваліди і пенсіонери), проте вони сплачують ЄСВ добровільно – протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності або з дня подання заяви до органу доходів і зборів про зняття з обліку платника єдиного внеску;
  • фізособи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, – протягом 30 календарних днів з дня, в якому припинено незалежну професійну діяльність згідно з даними реєстру страхувальників;
  • члени фермерських господарств, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, – протягом 30 календарних днів з дня, в якому платник втратив статус члена фермерського господарства або набув статусу особи, яка підлягає страхуванню на інших підставах.

Отже, жодного «до» дня ліквідації вже не буде, і строки подання ліквідаційних звітів для фізосіб подовжили. Проте щодо юросіб правила не змінилися. 

Як і раніше, зі Звітом за останній звітний період страхувальники зобов'язані подати звіти за попередні звітні періоди, якщо вони не подавалися!

Зміни у Таблиці 1 Додатку 4

Тепер перейдемо до Звіту про ЄСВ за формою Додатку 4 до Порядку № 435. Тобто звіту, який подають виключно роботодавці. 

Друга зміна стосується Таблиці 1. Пропонується у рядку 2.2 зазначати суми зарплати, що виплачена «підприємствами, установами і організаціями, фізичними особами – підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, працюючим особам з інвалідністю (8,41%)».

По суті, це не зміна, а приведення чинної форми Звіту у відповідність до чинного законодавства. Нагадаємо, що ще  з 1 січня 2019 року ФОП до заробітної плати найманих працівників, що є особами з інвалідністю, мають право  застосовувати ставку ЄСВ у розмірі 8,41%. Тепер це буде враховано і у формі Звіту.

Крім того, в Таблиці 1 пропонується додати новий рядок 3.6. У ньому буде вказуватися нарахування ЄСВ на суми мінімальної заробітної плати непрацюючому іншому з подружжя працівника дипломатичної служби (22%). Але ця зміна (яка теж давно вимагалася чинним законодавством) більшості роботодавців не стосується.

Зміни у Таблиці 5

Третя зміна полягає у доповненні переліку підстав, за яких виникає необхідність подання Таблиці 5 до Додатку 4. Зокрема, Таблиця 5 буде подаватися також у випадках, якщо:

  • особу було переміщено з одного структурного підрозділу до іншого, переведено на іншу постійну посаду або роботу у того самого страхувальника;
  • особу призначено на нову посаду у того самого страхувальника.

Зауважимо, що зміна посади й раніше була підставою для подання Таблиці 5. 

Проте тепер в Таблиці треба буде вказувати і зміну структурного підрозділу, у якому працюватиме працівник!

Сама ж Таблиця 5 також дещо зміниться. Так, вона поповниться новою графою 14 «Професійна назва роботи». А графа 17 отримає нову назву – «Документ підстава про початок, кінець трудових або цивільно – правових відносин, переведення на іншу посаду, роботи та відпусток».

Проте граф щодо структурного підрозділу, у якому працює працівник, в Таблиці 5, як і раніше, не буде. Тож, коли йдеться про переведення до іншого структурного підрозділу, яке треба буде відображати в Таблиці 5, на нашу думку, мається на увазі випадок, коли назва такого структурного підрозділу зазначена у самій назві посади (наприклад, продавець магазину № 5 переводиться на посаду продавець магазину № 10). Таким чином, йдеться, знову ж таки, про зміну посади (тобто її назви). Проте і тут теж варто почекати на роз’яснення від податківців.

Доповнення кодів типу нарахувань Таблиці 6

Коди типу нарахувань передбачається доповнити новим кодом 15 – «грошове забезпечення нараховане в поточному місяці за минулий звітний період відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260.

Джерело: Дебет-Кредит
Відділ продажу
0-800-213-787
з 9.00 до 18.00
© Безпека, Ай Ті Сістем Юкрейн, ТОВ, 2017—2025