Нагадуємо про безпечні методи під час вантажно-розвантажувальних робіт

Вантажно-розвантажувальні роботи-це комплекс заходів, спрямованих на підняття різноманітних вантажів з метою їх завантаження чи розвантаження. Такі роботи застосовуються для навантаження (розвантаження) або вивантаження вантажів вручну або за допомогою спеціалізованої техніки (вантажопідіймальних кранів і машин, навантажувачів, автоелектрокарів).
Суб’єкти господарювання, які експлуатують вантажопідіймальні крани і машини, навантажувачі, автоелектрокари); та які проводять вантажо-розвантажувальні роботи повинні отримати дозвіл на вид робіт, провести навчання та перевірку знань працівникам та посадовим особам, медичний огляд, атестацію робочих місць, та забезпечити ЗІЗ.
Вантажно-розвантажувальні роботи повинні проводитися під керівництвом посадової особи або працівника, відповідального за безпечне проведення цих робіт. Посадова особа або працівник, відповідальний за безпечне проведення вантажно-розвантажувальних робіт, повинен: визначити спосіб навантаження і розвантаження; зробити розміщення робочої сили; перевірити справність пристосувань і справність засобів індивідуального захисту.
- Вантажно-розвантажувальні роботи слід виконувати механізованим способом за допомогою підйомно-транспортного обладнання та засобів малої механізації.
- Піднімати і переміщати вантажі вручну необхідно при дотриманні норм, встановлених чинним законодавством.
- Вантажно-розвантажувальні роботи слід виконувати відповідно до технологічних карт, проектами виконання робіт, а також правилами, нормами, інструкціями та нормативно-технологічними документам, що містять вимоги безпеки під час виконання робіт даного виду.
Рух транспортних засобів у місцях виконання вантажно-розвантажувальних робіт повинен бути організований за транспортно-технологічною схемою, затвердженою адміністрацією підприємства, з установкою відповідних дорожніх знаків, а також знаків, що застосовуються на залізничному транспорті.
Місця, де проводяться вантажно-розвантажувальні роботи повинні бути розміщені на спеціально відведеній території з рівним покриттям, допускається проведення вантажно-розвантажувальних робіт на спланованих майданчиках з твердим грунтом, здатним сприймати навантаження від вантажів і підйомно-транспортних машин.
Всі робочі місця, де ведуться вантажно-розвантажувальні роботи, повинні бути в чистоті, проходи і проїзди повинні бути добре освітлені, вільні і безпечні для руху пішоходів і транспорту. Не допускається розміщення вантажів у проходах і проїздах.
Всі вантажопідіймальні механізми і пристосування повинні бути зареєстровані, перебувати на обліку в спеціальних журналах, які зберігаються у осіб, відповідальних за їх справний стан.
Вантажопідіймальні крани і вантажозахоплювальні пристрої, протягом своєї експлуатації повинні проходити технічні огляди, та експертні обстеження, бути забезпечені табличками і бирками із зазначенням інвентарного номера, допустимої вантажопідіймальності і дати наступного технічного огляду.
Вантажопідіймальні крани, та вантажозахоплювальні пристрої, (такелажне обладнання) повинні відповідати вимогам «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання», «Правила охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт».
До стропальних і (такелажних) робіт відноситься: закріплення вантажів, підіймання, переміщення вантажів за допомогою вантажопідіймальних механізмів, спеціальних пристроїв і оснащення.
До стропальних (такелажних) робіт допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли медичний огляд і відповідне навчання, інструктаж, перевірку знань вимог відповідних правил. При цьому вони повинні знати правила надання першої долікарської допомоги потерпілим у разі нещасного випадку.
Кожен працівник, якщо ним самим не можуть бути вжиті заходи щодо усунення порушення правил та інструкцій з техніки безпеки, зобов’язаний негайно повідомити відповідальних працівників, про всі помічені ним порушення правил та інструкцій, а також про ті які становлять небезпеку для життя та здоров’я людей: несправності машин, механізмів, пристосувань і інструментів, що застосовуються при роботі.