Небезпека підключення акумулятора з інвертором

Життя за графіками відключень світла – некомфортне, тому багато українців встановлюють вдома альтернативні системи живлення. Одним з найпопулярніших способів стало підключення акумуляторів з інверторами. Вони коштують дешевше, ніж домашні міні-електростанції (Ecoflow, Bluetti тощо), а принцип дії майже не відрізняється: в залежності від потужності ними можна заживити електроприлади, газовий котел тощо.
Акумулятор працює в парі з інвертором (перетворювачем 12В-220В) і загалом установка такого девайсу – не складна і переважно все працює як годинник. Але останнім часом трапляється, що через несправність акумуляторів чи неправильне виконання підключень вони вибухають.
Встановлення вдома автомобільного акумулятора в принципі завжди несе небезпеку. Так, по-перше, він шкодить здоров’ю, бо під час зарядки з нього виділяється водень. Тому, якщо і живити прилади від автоакумулятора, то робити це краще на балконі або ж провітрювати помешкання під час зарядки. Окрім того, через використання акумулятора у квартирі чи будинку може статися вибух, якщо водень та кисень будуть виділятися за наявності іскри.
Від автомобільного акумулятора можна живити прилади, якщо правильно їх підключити. Так, більш-менш безпечно можна заряджати:
• ноутбук,
• павербанк,
• смартфон,
• підключати телевізор,
• лампи.
Ці домашні пристрої можна приєднати до автомобільного акумулятора за умови, якщо є перетворювач напруги (інвертор). Його необхідно приєднати до акумулятора, а вже самі пристрої – до інвертора.
Натомість не радять живити від автомобільного акумулятора чутливу техніку, для заряду якої не вистачить пускової потужності. Це холодильник, мікрохвильова піч, пральна машинка, духовка.
Загалом існує кілька видів акумуляторів:
• WET типу (свинцево-кислотні автомобільні акумулятори)
• VRLA (SLA) – удосконалена технологія свинцево-кислотних батарей
• AGM (Absorbent Glass Mat)
• Акумулятори гелевого типу (GEL)
• Літій-іонні типи акумуляторів (Li-ion)
Для користування вдома бажано брати герметичний – гелевий або AGM. Ці акумулятори найменш шкідливі для здоров’я, не виділяють токсичних речовин.
Якісні і правильно підключені акумулятори не вибухають
Фахівці радять не встановлювати акумуляторні системи самостійно – через відеоуроки в YouTube чи за порадами друзів – це може призвести до нещасного випадку. Якісні і правильно підключені акумулятори не вибухають. От, наприклад, літієві акумулятори – в нас усіх батареї в телефонах літієві, але ж ви не відмовляєтеся від користування телефоном, бо він теоретично може вибухнути? Так і тут – головне правильно підключити, краще майстра покликати. Ймовірно у випадках, коли вибухали акумулятори, люди їх підключали, але не вимикали електромережу. І коли з’являлося світло, а акумулятор був під’єднаний, тоді й міг вибухнути.
Акумулятор з інвертором варто правильно підключати і краще, щоб це зробив електрик
Як правильно під’єднати систему «акумулятор+інвертор» в квартирі, щоб нічого не вибухнуло і не згоріло?
Не можна підключати акумулятори одразу до загальної мережі, адже ви не можете бути впевненими, коли увімкнуть світло. Відповідно акумулятор з інвертором можуть згоріти. Щоб цього не сталося, потрібно поставити окремий вимикач. Ним може бути, наприклад, АВР (автоматичний ввід резерву): він стежить за тим, коли в мережі зникає струм і лише тоді вмикає резервне живлення. Однак це доволі дороге задоволення.
Набагато простіше – під'єднати до системи напряму ті пристрої в квартирі, які потрібно заживити: котел, лампи чи павербанк. Звичайно, потужності на все може не вистачити, тому вмикати доведеться по черзі. На інверторах, як правило, є USB-порти, але навіть, коли їх немає, можна використовувати переноску, щоб заряджати всі необхідні пристрої. Важливо не перевантажувати акумулятор пристроями, щоб нічого не згоріло.
При виборі акумулятора, варто звернути увагу на його тип (бажано брати герметичний), а також потужність.
Якщо у вас є автомобіль, рекомендовано брати акумулятор, який підійде до вашої автівки. Тоді за потреби його можна зарядити й від автомобіля, а коли все налагодиться зі світлом, зможете його використати для власного авто. Ємність акумулятора – 50-60-70-80 ампер-годин.
Після вибору акумулятора варто звернути увагу на інвертор, адже саме він буде перетворювати постійну напругу акумулятора 12 В на змінний струм 120 В. Без цього акумулятор вдома ви не зможете використати. Інвертори бувають різні: автомобільний і ті, які входять до складу систем безперебійного живлення.
Автомобільний інвертор не видає чистої синусоїди, й це дуже важливо. Вихідна напруга для багатьох типів обладнання – котлів, холодильників – вона небезпечна і призведе до швидкого виходу з ладу. Треба думати над тим, як забезпечити такий інвертор, який дасть на виході чисту синусоїду.
Варто також пам’ятати, що такі системи живлення, як акумулятор з інвертором, все одно не дадуть такої потужності, як генератор, вони дають максимум 1000 Вт. Іноді можна під'єднати кілька акумуляторів і тоді цього вистачить на більшу кількість часу. Втім чим більше акумуляторів, тим дорожче обійдеться вся система.
Ось іще кілька базових правил щодо користування акумуляторами вдома:
• купуйте лише сертифіковані моделі акумуляторів, це стосується і зарядних пристроїв до них;
• при використанні встановіть акумулятор у приміщення, що добре провітрюється;
• тримайте акумулятор в прохолодному місці або підключіть кулер для його охолодження;
• при використанні акумулятора, слідкуйте, щоб він не нагрівався;
• не залишайте без догляду, як включений акумулятор, так і коли його під заряджаєте.
Умови зберігання АКБ
Приміщення повинно бути сухим. Що стосується температури, то вона може становити від +10 до +15 градусів Цельсія.
Підвищена вологість (наприклад, якщо зберігати в підвалі) - це волога на клемах, яка веде до замикання мікрострумами і швидкого розряду.
Занадто низька температура - швидкий розряд. Занадто висока температура - сульфітація пластин, відповідно, втрата ємності і розряд. З цієї ж причини слід уникати впливу прямих сонячних променів.
Чи небезпечно зберігати акумулятор в квартирі?
Особливо турбуються ті, у кого є маленькі діти і «всезнаючі» знайомі, просто вражають випарами кислоти і вибухами водню.
Найбільша небезпека - від обслуговуваних акумуляторів, тому що вони вимагають додавання дистильованої води. І в процесі є ризик пролити на себе кислоту, з цілком зрозумілими наслідками (хімічні опіки). Також є небезпека при заряді такої батареї, при перевищенні струму заряду - в цьому випадку відбувається закипання електроліту і його вихлюпування.
Що з випарами кислоти? Їх немає і бути не може, в будь-якому типу акумулятора. Небезпека є при пошкодженні корпусу або необережному поводженні з обслуговується АКБ - електроліт може витекти. Але і в цьому випадку шкода не від випарів, а від самої кислоти. І щоб пошкодити корпус, потрібно вже сильно постаратися. Хоча домашні тварини і маленькі діти на все здатні, тому пам'ятайте стандартну рекомендацію: зберігати в недоступному для них місці.
Свинцеві пари. Ними теж лякають ті, хто зовсім далекий від хімії. Свинцеві пари дійсно шкідливі, але щоб їх отримати, метал потрібно розплавити. Якщо ви не збираєтеся плавити пластини акумулятора у себе на кухні, турбуватися вам не про що.
Вибух водню. Дійсно, при зарядці акумулятора утвориться деяка кількість водню, який в суміші з киснем утворює «гримучий газ». Ось тільки для вибуху ще потрібно відкрите полум'я або іскра, в безпосередній близькості від батареї. В автомобілі АКБ розташований поруч з двигуном, заряд відбувається під час роботи авто ... і ніяких вибухів. Тому побоювання безпідставні, особливо, якщо провітрювати приміщення під час зарядки.
Єдине, що може виникнути, це неприємний запах сірководню. Але кількість газу мізерне, тому все, що потрібно - відкрити кватирку або включити витяжку. Ніякої загрози для здоров'я немає.