Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві

Враховуючи підвищений ризик травмування працівників під час виконання робіт підвищеної небезпеки, особливо в умовах воєнного стану, треба пам’ятати вимоги Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві затвердженого Постановою кабінету міністрів України від 17.04.2019р. №337 (далі «Порядок розслідування»).
Згідно вимог статті 22 Закону України «Про охорону праці», («Розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій»), роботодавець повинен організовувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням з всеукраїнськими об’єднаннями профспілок.
Відповідно до положень п.8, Порядку розслідування, у разі отримання інформації про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) від безпосереднього керівника робіт, повідомлення від закладу охорони здоров’я, заяви потерпілого, членів його сім’ї чи уповноваженої ним особи тощо роботодавець зобов’язаний протягом однієї доби повідомити підприємствам (установам, організаціям), з використанням засобів зв’язку та не пізніше наступного робочого дня надати на паперовому носії повідомлення згідно з додатком 2 до Порядку: територіальному органу Держпраці, територіальному органу Пенсійного фонду України та військовій адміністрації (військово-цивільній адміністрації, місцевій держадміністрації чи органу місцевого самоврядування), первинній організації профспілки, а у разі відсутності профспілки – уповноваженій найманими працівниками особі з питань охорони праці, органові галузевої профспілки вищого рівня.
Поняттям прихованого нещасного випадку є випадок, про який роботодавець, потерпілий або працівник, який його виявив, не повідомили у встановлений «Порядком розслідування» строк відповідним органам та установам, або такий нещасний випадок, розслідування якого не проведено комісією підприємства (установи, організації).
Тому, за будь-яких обставин, якщо з працівником під час виконання роботи станеться нещасний випадок, керівнику суб’єкта господарювання треба буде, дотримуючись вимог Порядку розслідування, повідомити протягом доби письмово або електронною поштою про нещасний випадок за формою згідно з додатком 2 вказані органи.
Найбільш ефективними способами профілактики та виявлення прихованого виробничого травматизму на підприємствах (в організаціях, установах) є:
- проведення роз’яснювальної роботи серед керівників середньої ланки, безпосередніх керівників працівників;
- підвищення правової грамотності найманих працівників;
- підвищення обізнаності в частині вимог нормативно-правових актів з охорони праці та змін до них;
- необхідність дотримання вимог «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві (зі змінами згідно постанови КМУ від 20 січня 2023 р. № 59», що сталися з працівниками підприємств, своєчасності надання інформації про нещасні випадки та попередження випадків прихованого травматизму.