Безпечна організація та проведення газонебезпечних робіт

До газонебезпечних відносять роботи, пов’язані з оглядом, чищенням, ремонтом, розгерметизацією технологічного обладнання, комунікацій, зокрема, роботи всередині ємностей (апарати, сушильні барабани, печі сушильні, реактори, резервуари, цистерни та інше аналогічне обладнання, а також колектори, тунелі, колодязі, приямки та інші аналогічні місця), під час яких наявна або не виключена можливість виділення в робочу зону вибухо- і пожежонебезпечних або шкідливих парів, газів і інших речовин, що можуть викликати вибух, загоряння, мати шкідливий вплив на організм людини, а також роботи при недостатньому вмісті кисню (об’ємна частка нижче 20 %).
На кожному підприємстві має бути розроблений перелік газонебезпечних робіт. На їх виконання, як правило, видається наряд-допуск, у якому передбачають основні заходи безпеки. Особа, відповідальна за проведення газонебезпечних робіт, повинна завчасно отримати наряд-допуск і спеціальний план виконання газонебезпечних робіт, у якому вказуються послідовність їх проведення, розташування працівників, потреба в механізмах і пристроях, заходи, що забезпечують безпеку робіт, особи, відповідальні за проведення кожної газонебезпечної роботи, за загальне керівництво та координацію робіт, для своєчасної підготовки. До спеціального плану виконання газонебезпечних робіт і наряду-допуску додається схема з зазначенням місця й характеру роботи, що виконується.
Газонебезпечні роботи дозволяється проводити тільки після виконання всіх підготовчих робіт і заходів, передбачених нарядом-допуском і інструкціями.
Забороняється збільшувати обсяг робіт, передбачений нарядом-допуском.
Виконувати газонебезпечні роботи має бригада не менше, ніж із двох осіб (роботах в замкнених просторах – не менше трьох).
Члени бригади забезпечуються відповідними засобами індивідуального захисту, спецодягом, спецвзуттям, інструментом, пристосуваннями й допоміжними матеріалами.