Безпека виробничого процесу

Виробниче обладнання має бути безпечним під час монтажу, експлуатації, ремонту, транспортування, використання окремо чи в складі комплексів і технологічних систем протягом усього терміну експлуатації. Основні вимоги до конструкції машин і механізмів – безпека для здоров’я та життя працівників, надійність і зручність експлуатації. Для захисту від небезпечних виробничих факторів використовують огорожі, запобіжні захисні засоби, блокувальні пристрої, сигналізацію, дистанційне керування.
На підприємстві мають бути створені здорові й безпечні умови праці для кожного працівника. При цьому необхідно дотримуватись таких основних принципів запобігання небезпекам:
- виключення небезпек, якщо це можливо й реально;
- обмеження небезпек, яких уникнути неможливо;
- усунення небезпек у їх першоджерелах, виключення або максимальне обмеження впливу небезпечних і шкідливих виробничих чинників;
- забезпечення пріоритету колективних засобів захисту над індивідуальними;
- врахування людського фактору, зокрема під час вибору засобів виробництва, технології, організації праці, устаткування робочих місць тощо.
Працівники мають бути поінформовані та проінструктовані щодо дій у разі виникнення на підприємстві аварійних ситуацій, пов’язаних із безпосередньою загрозою для їхнього життя й здоров’я, та про вжиті або такі, що мають бути вжитими, запобіжні й захисні заходи.