Поліноз – симптоми, діагностика та лікування

Термін
Поліноз (пилкова алергія) – захворювання, в основі якого лежить алергічна реакція негайного типу. Воно характеризується гострим алергічним запаленням слизових оболонок дихальних шляхів, очей, шкіри. Рідше в процес втягуються травна, серцево-судинна, сечостатева і нервова системи. Розвиток захворювання за часом збігається з виділенням пилу певних рослин, тому характеризується сезонністю і повторюваністю.
За даними ВООЗ поліноз прогресує з кожним роком, що може бути обумовлено поганою екологією і спадковістю. Засвоєні організмом батька ефекти реакції на алергени здатні передаватися через покоління. Якщо у обох батьків є симптоми полінозу, існує ймовірність 50%, що у дитини так само виявляться алергічні реакції.
Найчастіше сезонна алергія проявляється навесні або влітку. Коли відбувається цвітіння різних рослин. При цьому виникає гостре запалення в слизових оболонках дихальних шляхів та очей.
При прогресуванні та без лікування алергія може призводити до низки неприємних наслідків. Наприклад, може розвинутися пилкова бронхіальна астма, яка з часом може стати цілорічною. Щоб цього не допустити, потрібно своєчасно звертатися до лікаря і лікувати алергію.
Причини розвитку полінозу
Поліноз виникає, якщо в людини розвивається алергічна реакція на пилок рослин, які запилюються вітром. Цей пилок відрізняється дрібними розмірами (зазвичай 0,02-0,04 мм) і здатен переноситися вітром на великі відстані. У людини сезонна алергія з’являється під час цвітіння якихось певних рослин. Є кілька періодів, коли протягом року проявляється поліноз:
- Навесні (квітень-травень) – цвітіння деревних культур і чагарників (береза, дуб, горіх, клен тощо).
- Влітку (червень-липень) – коли зацвітають лучні рослини і злаки (тонконіг, тимофіївка, пшениця, ковила).
- Влітку – на початку осені (серпень-жовтень) – цвітіння амброзії, полину, лободи.
Вчені з’ясували, що поліноз частіше виникає у разі спадкової схильності. Крім того, підвищити ймовірність розвитку захворювання можуть забруднення навколишнього середовища, використання великої кількості побутової хімії.
Симптоми
Серед типових симптомів полінозу:
- риніт,
- закладений ніс,
- чхання,
- почервоніння очей,
- свербіж очей і сльозогінність.
Ці симптоми нагадують застуду, але при алергії немає сильної ломоти в суглобах і болю в м’язах. Крім того, симптоми сезонної алергії чітко пов’язані з часом цвітіння конкретних рослин. Також можлива перехресна алергічна реакція на деякі продукти та ліки.
В разі важкої форми сезонної алергії може розвиватися бронхіальна астма. Це захворювання також має сезонний характер і виникає як реакція на пилок рослин. У цьому випадку виникають такі симптоми як: кашель, важкість у грудях, хрипи. Також при полінозі можуть розвиватися дерматити, за яких виникають такі симптоми як свербіж шкіри та висип на грудях, спині, стегнах. Рідко може реагувати травна система, виникати нудота, діарея, больові відчуття в животі.
Розрізняють кілька ступенів тяжкості цього захворювання. При легкому перебігу прояви алергії присутні менше ніж 4 дні на тиждень або менше ніж 4 тижні поспіль. Якщо перебіг важкий, то ознаки патології виникають понад 4 дні на тиждень і тривалість хвороби понад 4 тижні.
Які наслідки може спричинити алергічний поліноз?
Через сезонний перебіг багато хто вважає, що лікувати поліноз необов’язково, оскільки його ознаки минають самі після того, як рослини-алергени перестають квітнути. Однак це неправильний підхід. Гострі прояви сезонної алергії самі по собі можуть помітно погіршити якість життя людини. Може розвинутися бронхіальна астма. Крім того, на тлі активних алергічних процесів можуть виникнути інші захворювання. Наприклад, може приєднатися вторинна інфекція, і це може призвести до таких наслідків як розвиток кон’юнктивіту, гаймориту, бронхіту, пневмонії.
Діагностика полінозу
Для того, щоб підібрати ефективну терапію, потрібно пройти обстеження і визначити конкретний алерген, який призводить до надмірної реакції імунної системи.
Аналізи крові при полінозі дають змогу виявити специфічні IgE. А шкірні алергопроби допомагають точно визначити алергени, через які розвивається сезонна алергія. Після цього підбирається лікування алергії.
Лікування полінозу
Насамперед потрібно обмежити контакт із пилком рослин-алергенів. З цією метою рекомендується уникати відвідування природи, парків, садів, щоденно робити вологе прибирання в будинку, завішувати вікна вологою тканиною, на якій осідатиме пилок. Також потрібно виключити з меню продукти, які можуть викликати перехресну алергію.
Медикаментозне лікування сезонної алергії включає застосування антигістамінних, протинабрякових, протизапальних препаратів. Вони призначаються у вигляді таблеток, сиропів, спреїв. Використання цих засобів дає змогу зменшити або прибрати симптоми алергії та нормалізувати самопочуття.
Ефективним методом лікування є проведення алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Під час терапії в організм вводять малі дози речовини, що провокує реакцію, і таким чином “тренують” організм. Однак лікувати алергію за методикою АСІТ потрібно в період, коли немає можливості контактувати з алергеном ззовні (пізно восени – взимку).
Додатково до традиційних методів лікування при сезонній алергії можна використовувати біорегуляційні препарати, які активізують внутрішні процеси регуляції організму і сприяють відновленню його природних реакцій. Наприклад, у разі полінозу можна використовувати спрей для носа Еуфорбіум композитум, який має репаративну, антиалергічну та протизапальну дію. Або ж можна застосовувати Мукоза композитум, який чинить муколітичний, протизапальний, імуномодулювальний вплив.
Правильно обрана тактика дій та використання ефективних препаратів дадуть змогу боротися із сезонною алергією і взяти стан під контроль.