Профілактика виробничого травматизму та види відповідальності за порушення в сфері охорони праці

Головною метою державної політики України у сфері охорони праці є збереження життя, здоров’я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Найбільш дієвими заходами виробничого травматизму є:
- організація проведення інструктажів та навчання з питань охорони праці на підприємстві;
- професійний добір працівників;
- забезпечення безпеки виробничого обладнання;
- забезпечення належного контролю та нагляду за охороною праці;
- підвищення рівня трудової та виробничої дисципліни, тощо.
Окрім зазначеного слід приділяти належну увагу профілактичній роботі, відстежувати місця потенційних небезпек та здійснювати прогнозування можливих їх наслідків.
Важливим фактором запобігання виробничому травматизму є усвідомлення працюючими своєї ролі у процесі виконання виробничих завдань. Тільки об’єднавши зусилля усіх учасників трудового процесу можливо досягти певних результатів у досягненні мінімізації ризиків виробничого процесу та зберегти здоров’я та життя працівників на робочих місцях.
Безпека праці – право та обов’язок кожного.
Відповідно до Статті 44 Закону України «Про охорону праці» за порушення законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці, винні особи притягаються до дисциплінарної, адміністративної, матеріальної, кримінальної відповідальності згідно із законом.
- Дисциплінарна та матеріальна відповідальність регулюється – Кодексом законів про працю.
- Адміністративна відповідальність регулюється – Кодексом України про адміністративні правопорушення.
- Кримінальна відповідальність регулюється – Кримінальним кодексом України, зокрема статтями 271,272 ККУ.
Щорічно світ відзначає День охорони праці. Він святкується 28 квітня, починаючи з 1989 року. День охорони праці в Україні також відзначають на виробничих підприємствах та в установах відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 № 685/2006. В умовах воєнного стану цей день набуває особливого значення.
З початку війни Держпраці започатковано проєкт надання консультаційної підтримки суб’єктам господарювання, в межах якого всім, хто має потребу та виявив бажання, Держпраці надає необхідну фахову консультаційну допомогу з питань охорони праці та промислової безпеки, зокрема, про дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів з питань охорони праці при розслідуваннях та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, при виконанні робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, при навчанні і перевірці знань з питань охорони праці працівників, рекомендації щодо безпечних методів роботи, тощо.