Типові порушення вимог охорони праці

Існує мало компаній, у яких на виробництві були б повністю відсутні порушення охорони праці. Так як встежити за всім неможливо. Завданням керівника будь-якої компанії є створення таких умов, в яких вплив на працівників небезпечних факторів повністю виключено. З метою перевірки організації охорони праці створюються трудові інспекції, проводиться аудит системи управління охороною праці.
Найчастіше, якщо на виробництві виявлено порушення охорони праці, за цим негайно слідують штрафи за відхилення від стандартів. Розмір штрафних санкцій залежить від серйозності порушення і його наслідків.
Відповідальність за порушення вимог охорони праці може бути не тільки матеріальної, а й дисциплінарної, кримінальної або адміністративної. Вид і міра покарання визначаються тяжкістю порушення.
Уникнути санкцій, пов’язаних з порушенням правил охорони праці працівниками, можна, якщо знати, порушення норм безпеки, що зустрічаються найчастіше. Якщо керівник обізнаний про те, чого не можна допускати на виробництві, він потенційно здатний забезпечити безпечні умови праці для своїх співробітників і тим самим підвищити ефективність їх роботи.
Не допускайте порушень охорони праці
ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ ОХОРОНИ ПРАЦІ: ПРИКЛАДИ І РЕКОМЕНДАЦІЇ
Відсутність інструктажів і практичних тренінгів, під час яких роз’яснюється техніка безпеки:
- Не проводиться стажування, ознайомлення з небезпечними зонами на робочих місцях;
- Не перевіряються знання співробітників про базові вимоги охорони праці.
Найчастіше, травми і трагічні інциденти під час робочого процесу є прямим наслідком роботи співробітників без інструктажу на робочому місці. Тому подбайте про те, щоб лекції та інструктажі були підготовлені і проведені своєчасно.
Режим праці і відпочинку дотримується неправильно, працівники залучаються до виконання своїх обов’язків у вихідні дні, понаднормово (робота понад нормованого робочого дня) кілька днів поспіль. До інших проявів цього ж порушення відносяться:
- Відсутність обліку тривалості роботи, яка була виконана понаднормово;
- Порушення тривалості щотижневого відпочинку співробітників.
- Фізична втома супроводжується втратою уваги, що може спровокувати нещасний випадок.
Робота без засобів індивідуального захисту – це найбільш грубе порушення, оскільки частіше за інших призводить до серйозних травм. Співробітники служби охорони праці обов’язково контролюють видачу ЗІЗ та їх застосування співробітниками.
Ще одне грубе порушення: працівники допущені на робочі місця без медичного огляду. Виконання таким співробітником роботи, несумісної з його станом здоров’я, може призвести до розвитку важких захворювань.
Не проводиться стажування, ознайомлення з небезпечними зонами на робочих місцях.